Проект "Топъл обяд в Община Угърчин"

Дата на публикуване: 01.10.2023 16:05



ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г.
ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС
ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“
 Заглавие:
Топъл обяд в Община Угърчин
Договор № BG05SFPR003-1.001-0042

 

Кратко описание на Операцията:

Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.

 

Кратко описание на проекта:

Продължителност: до 30.09.2025 г.

Период на изпълнение: от 01.10.2022 г. до 30.09.2025 г.

Размер на БФП: 723 626,40 лв.

Капацитет: 250 потребители

 

Основни цели на проекта:

Общата цел на проекта е в съответствие с основните принципи на Програмата за храните и основно материално подпомагане 2021-2027 г. и осигурява подкрепа за задоволяване на базовата нужда от храна на хората, които се нуждаят от социална закрила в най-висока степен, поради материални, финансови, здравословни и други проблеми.

Целта на проекта ще допринесе за преодоляване на основните идентифицирани лишения от храна и намаляване на бедността и преодоляването на социалното изключване на най-рисковото и изолирано бедно население на Община Угърчин. Реализирането на проектните цели ще допринесе за нормализиране на условията на живот на крайно бедните и нуждаещи се потребители, които изпитват тежки лишения и изолирани в едни от най-отдалечените населени места на обищината. Чрез предоставянето на топла и питателна храна ще се справим с материалните лишения на най-нуждаещите се лица, в това число и деца, и хора, които изпитват сериозни затруднения за подсигуряването на своята прехрана.

 

Допустими целеви групи:

В съответствие с Наредба  №РД-06-53 от 17 септември 2021 г. на Министъра на труда и социалната политика за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд ПЛЮС, обн. ДВ бр.81 от 28.09.2021 г., в сила от 28.09.2021 г. целевите групи са:

  • лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
  • лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от допълнителна подкрепа;
  • лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
  • лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
  • скитащи и бездомни лица;
  • лица от уязвими групи - граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.

 

Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:

Дейност 1 Определяне на целевите групи

 Подобряване на социалната закрила и превенция на социално уязвими групи хора на територията на община Угърчин, лица в затруднение, поради материални, финансови, здравословни и други проблеми. Община Угърчин се ангажира гъвкаво да използва всички възможности за идентифициране на нуждаещите се лица на територията на общината, чрез информация от институции, в т.ч. Дирекция „Социално подпомагане“ гр. Ловеч, РЗИ, служебни лица, граждани, разговор по телефона и др., както и използване на информацията, с която тя вече разполага във връзка с изпълнение на проект „Осигуряване на топъл обяд в Община Угърчин“. Приемът на Заявления-декларации (Пр.1) остава отворен по време на изпълнение на проекта. Подборът на конкретните представители от целевите групи, ще се извърши на база заложени критерии, съобразени с Ръководството на партньорските организации за изпълнение и управление на договори и заложените ясни критерии в Механизма за подпор на потребители. Основни целеви групи, допустими като потребители на социалната услугата "Топъл обяд".

 Дейността се подчинява на Наредба № РД-06-53 от 17 септември 2021 г. (Наредбата) на Министъра на труда и социалната политика за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд ПЛЮС, обн. ДВ бр.81 от 28.09.2021 г., в сила от 28.09.2021 г., както следва:

-лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си; -лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от допълнителна подкрепа; -лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ; -лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане; -скитащи и бездомни лица; -лица от уязвими групи - граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците;

 

Дейност 2 Приготвяне на топъл обяд

Изпълнението на Дейността включва приготвяне и раздаване на топъл обяд (супа, основно, хляб и поне веднъж седмично десерт) във всеки работен ден на 250 бр. потребители. Дейностите по проект "Топъл обяд в Община Угърчин" се изпълняват със собствен ресурс. Храната за потребителите се приготвя на две места: Домашен социален патронаж гр. Угърчин и Домашен социален патронаж с. Лесидрен. И двете кухни майки прилагат системата за безопасност на храните НАСССР. Домашен социален патронаж гр. Угърчин приготвя храна за потребителите от следните населени места: гр. Угърчин, с. Каленик, с. Катунец, с. Драгана и с. Орляне. В ДСП с. Лесидрен се приготвя храна за потребители от следните населени: с. Лесидрен, с. Кирчево, с. Голец, с. Микре, с. Сопот и с. Славщица. Домашен социален патронаж гр. Угърчин е регистриран със санитарно разрешително № 137/29.07.2011 г от ОДБХ гр. Ловеч и Домашен социален патронаж с. Лесидрен е регистриран със санитарно разрешително № 2974/07.02.2014 г от ОДБХ гр. Ловеч. Базите са собственост на Община Угърчин и са оборудвани, съгласно изискванията за безопасност на храните.

Дейност 3 Предоставяне на топъл обяд

Дейността включва предоставяне на топъл обяд (супа, основно, хляб и поне веднъж седмично десерт) във всеки работен ден на 250 бр. потребители. Дейностите по проект "Топъл обяд в Община Угърчин", както и останалите се изпълняват със собствен ресурс. Храната приготвена във двата социални патронажа на територията на общината се предоставя на следните населени места Домашен социален патронаж гр. Угърчин : гр. Угърчин, с. Каленик, с. Катунец, с. Драгана и с. Орляне. ДСП с. Лесидрен за потребители от следните населени: с. Лесидрен, с. Кирчево, с. Голец, с. Микре, с. Сопот и с. Славщица. Приговената храна в двате кухни майки е безвъзмездна за потребителите на проекта. Приготвената социална услуга ще се предоставя и транспортира до домовете на потребителите, чрез собствени транспортни средства.

Дейност 4 Реализиране на съпътстващи мерки

Екипът на проекта ще извършва поредици от срещи и колсултации по телефона, консултиране за основни социални права и насочване към други услуги.

Основни дейности по предоставянето на съпътстващи мерки:

- възможностите за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на общината, включително и такива, финансирани от ЕСФ и ЕСФ+;

- ползването на административни общински услуги, съдействие за осигуряване на временен подслон на бездомните лица, за подпомагане на достъпа до здравни и образователни услуги, за управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията на здравните органи при необходимост и др.

- индивидуални или групови консултации, насочени към повишаване на информираността на хората, относно безпрецедентните изменения в световния климат, как те пагубно влияят върху природата и качеството на живот на хората; включване в различни инициативи за опазване и почистване на околната среда, съвети за намаляване на разхищението на храни и използването на пластмасови изделия за еднократна употреба и др.

- други форми на индивидуална подкрепа, съдействие, консултиране, реализирани в отговор на конкретно установени нужди и проблеми на представителите на целевите групи с цел прилагане на комплексни мерки за социалното им включване.

183113613899mzY29uc29sZS5sb2coImxvZzEiKTs=183113613899mzY29uc29sZS5sb2coImxvZzEiKTs=183113613899mzY29uc29sZS5sb2coImxvZzEiKTs=183113613899mzY29uc29sZS5sb2coImxvZzEiKTs=183113613899mzY29uc29sZS5sb2coImxvZzEiKTs=183113613899mzY29uc29sZS5sb2coImxvZzEiKTs=183113613899mzY29uc29sZS5sb2coImxvZzEiKTs=183114716612mzY29uc29sZS5sb2coImxvZzEiKTs=